Какво е депресията?
Депресия (от лат. deprimo − натискане, сподавяне) е разстройство на психиката, чиито основни признаци са понижено настроение и намаляване или загуба на способността да получаваш удоволствие.
Симптомите на депресията се разделят на типични (основни) и допълнителни. При наличие на депресия трябва да се наблюдават два основни симптома и не по-малко от три допълнителни.
Типичните (основните) симптоми на депресия
- Потиснато настроение, което не зависи от обстоятелствата, за дълъг период от време (две седмици и повече);
- Анхедония — загуба на интерес или удоволствие от дейност, която преди е била приятна;
- Изразена уморяемост, „упадък на силите”, които се характеризират със стабилност на това състояние (например в продължение на един месец).
Допълнителни симптоми:
- Песимизъм;
- Чувство за вина, безполезност, тревога (или) страх;
- Понижено самочувствие;
- Неспособност за концентрация и вземане на решения;
- Мисли за смърт и (или) самоубийство;
- Нестабилен апетит, наблюдава се намаляване или увеличаване на теглото;
- Поява на сладък вкус в устата без съответния дразнител (glycogeusia) Нарушен сън, наличие на безсъние или повишена сънливост.
Последици от депресията
Влошаване на външния вид
Влошаване на физическото състояние
Проблеми в семейството
Понижаване на работоспособността
Как депресията влияе на здравето
- Заболявания на сърдечносъдовата система. Повишава се рискът от инсулт или инфаркт, нарушава се сърдечният ритъм, появяват се признаци на хипертония или хипотония.
- Алкохолизъм. По-често депресията води до алкохолизъм при мъжете, отколкото при жените.
- Разстройства в сексуалната сфера. Депресията се отразява пагубно на сексуалния живот на човека. Нерядко последиците се изразяват в признаци на намаляване на либидото, проблеми с ерекцията.
- Нарушения на репродуктивното здраве. Вследствие на продължителна депресия или стрес, който я е предшествал, може да се наблюдават хормонални нарушения в организма, които водят до репродуктивна дисфункция.
- Нарушения на съня. Човек, който страда от депресия, често се оплаква от нарушения на съня. Болният се измъчва от безсъница, тревожен сън или обратното – хиперсомния. Понякога нарушенията могат да бъдат скрити: човек в това състояние се събужда често, постоянно сънува кошмари, говори или ходи насън.
Направете си тест за депресия
Отговорете на няколко въпроса и разберете дали имате депресия и колко тежка е тя:
Лечение на депресията
Медикаментозно
Един от най-ефективните фармакологични методи за лечение на депресията са антидепресантите. С тяхна помощ е възможно да се възстанови нарушеният баланс на невромедиаторите в главния мозък. Те се предписват от специалист, а дозата се назначава при контролиране на състоянието на болния.
Немедикаментозно
Психотерапия. Неусложнените случаи на депресия могат да се лекуват с помощта на психотерапия; психотерапията също така помага за социализацията, подобряването на качеството на живот след депресивния епизод и при профилактиката на повторението на подобни състояния.